Sponsor


Sizde İNKAY'a sponsor olun

İnkay Blog
Bagev Kariyer

Stres yönetimi nedir ?

STRES YÖNETİMİ NEDİR

Stres yönetimi ,hareket etmemizi sağlayan, çözüm bulmamızı isteyen, iyi seçimler yapmamızı öneren ve başarılı olmamızı belirleyen önemli bir beceridir.
Stres, yaşamımız için nefes kadar gerekli olan en önemli parçamızdır.Stres yönetimi ise stres için kullanılan bir yaklaşım veya sistemin adıdır.
Her ne kadar stres yönetimi, stresi ölümcül bir bela olarak görenlerin kullandığı, stresi azaltma çabası olarak görse de, biz stres yönetiminin hayat kaynağı olarak düşünüyoruz.
Stres yönetimine neden gerek duyuldu?
Her gün baş döndürücü bir şekilde gelişmeler sağlanıyor, her gün yeni keşifler, yeni uygulamalar, yeni kanunlar, yeni alışkanlıklar gelişiyor... Çok hızlı... Her şey çok hızlı gelişiyor. Bu gelişmelerin sonunda, insan bu hızlı değişime ayak uydurmakta güçlük çekiyor, bu yeni şeylere karşı zorlanıyor..zorlanıyor..zorlanıyor.. Bu zorlanmaların hepsinde stresle göz göze geliyor. Bu zorlukları aşabilmesi için gerekli olan tek şey strestir. Çünkü bu zorluklara alışamaması, hayattan, toplumdan, insanlardan ve çevreden kopması demektir.
Bu gelişmelere uyum sağlamak zorunda olan insan, yeni bir seviyeye çıkmak zorunda kalıyor. Bunu yapabilmesi için strese ihtiyacı var. Stres ise uyum sağlamak konusunda onu zorluyor... Bu durumda stresi kullanarak, hayatında yeni bir seviyeye çıkması gerekiyor. Ancak böylece uyum sağlayabilir.
Stres , var olan , korunan dengenin bozulmasıdır. Bu denge, yeni bir dengeye , daha üst bir seviyede ulaşmak için bozulur. Daha yüksekte kurulacak olan bu denge ise, ancak ve ancak stresin kıvılcımıyla gerçekleşebilmektedir. Yeni dengenin kurulması ne demektir?
Bu denge, ruhsal , fiziksel ve zihinsel olarak kurulmaktadır.
Yaşarken, etrafımızdaki veya içimizdeki bazı gelişmeler sonucu, var olan dengemiz bozulduğunda ortaya çıkan stres, bizi yeni noktada dengede tutacak bir ateştir. İşte bu yeni dengenin kurulmasını bize sağlayacak olan şey; stres yönetimidir.
Geceleri eve geçmeye başlayan kocasına karşı ne yapacağını soran kadının bilmesi gereken şey; stres yönetimidir.
Daha çok para kazanmak için, elemanları çok çalıştırmaya başlayan patronun çalıştığı işyerinde, hem patronun hem de elemanın ihtiyaç duyduğu şey stres yönetimidir.
Stres yönetimi, yeni duruma zorlanan insanın, bu durumu kabullenmesi, bastırması,tükenmesi veya teslim olması değildir. Bunun yerine, henüz bu durum bozulmamışken yakalanmış olan mutluluk ve huzur seviyesinin yeniden, daha yüksekte inşa edilmesi demektir.
Stres adeta ilahi bir emir gibi geldiğinde ve onun gereğini yaptığımızda, yani yönettiğimizde;
Engeller ortadan kalkar, Sorunların önü kesilir,
Suçlamalar biter, Güven oluşur,
Cesaret devreye girer, esaret biter,
İrade güçlenir, Başarı kaçınılmaz olur,
Zafer kesinleşir ,Coşku oluşur,
Hedefler netleşir, Amaçlar gerçekleşir.
Bize bunların daha fazlasını sağlayan şey yönetebildiğimiz strestir. Yönetilemeyen stres ise yuttuğumuz, pimi çekilmiş bir el bombasından farklı değildir. Ve yukarıda saydıklarımızın tersini yapar.Ancak bunun ikisi arasındaki farkın ne olduğunu bilebilmek için, stres yönetiminin ne olduğunu bilmek gerekir.
insana verilmiş en büyük yetenek stres yönetimidir.
Yaptığı her işten zaferle çıkan insanların en büyük özeliği ÇELİK GİBİ BİR İRADEYE SAHİP OLMALARIDIR.
Yaşadığı bir duyguyu, elindeki işi sabır azim ve sebatla bitirenlerin en büyük özelliği de güçlü bir iradeye sahip olmalarıdır.
Güçlü iradesi olanların çok iyi bildikleri ve sahip oldukları şey stres yönetimidir.
Stres, bir iş yapabilmek için insanda ortaya çıkan büyük bir enerjidir. insanlar bu enerjiyi zafere ulaşmak için kullanır, bununla motive olur ve başarılı bir sonuç elde ederler.Çıktığınız zirvede durmanızı sağlayacak olan, yeni zirvelere çıkaracak olan şey de stres yönetimidir.
Stresi Yönetemediğinizde hayatınızda neler olur?
Stresin zararları olarak anlatılan şeylerin tümü, stres yönetiminin yapılmaması sonucu doğar.
Kısaca stres yönetilmediğinde;
Başarısızlıklar ve şansızlık peşinizi bırakmaz,
Terk edilir, yalnız kalırsınız,
Kazandığınız her şeyi yitirmeye başlarsınız,
Tembelleşir, üretemezsiniz,
Hayata küser, cesaretinizi kaybedersiniz,
İradeniz zayıflar, esarete başlarsınız.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret224552
İnkay sosyal medya
Üyelerimiz
Üye Bilgi Güncelleme
İnkay üyelerine % 10 indirim.
Uluslararası Turizm Kongresi
Site Haritası
Saat
Takvim
Reklam verin
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.54193.5561
Euro4.12574.1422
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 34° 27°